Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne nazywa się często „żywą energią przyrody” lub ukrytą esencją roślin.

Olejki eteryczne to aromatyczne soki, uzyskiwane z krzewów, kwiatów, drzew, korzeni i nasion. Można powiedzieć, że soki roślinne pełnią taką sama funkcję jak krew w organizmie człowieka. Krew ma za zadanie rozprowadzać substancje odżywcze i tlen do wszystkich organów i komórek naszego ciała. To samo czynią soki roślinne, dostarczając substancje odżywcze i tlen do wszystkich części rośliny. Soki chronią również rośliny przed owadami, szkodliwymi zmianami w środowisku i chorobami.

Czysty olejek eteryczny to jedna z najbardziej skoncentrowanych naturalnych substancji znanych człowiekowi – jego użycie może przynieść natychmiastowe efekty dzięki właściwościom przeciwwirusowym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym oraz równoważącym poziom hormonów w organizmie. Badania kliniczne potwierdziły, że olejki eteryczne wywierają silny wpływ na centralny układ nerwowy, redukują lub usuwają ból, działają rozluźniająco na mięśnie i wydają się wprawiać nas w dobry nastrój.

Podstawową różnicą między ziołami a olejkami eterycznymi jest stężenie substancji aktywnych. Olejki eteryczne, uzyskane z danej rośliny, mogą mieć 100-10 000 razy większe stężenie i silniejsze działanie niż sama roślina.

Kosmetyki WISE zawierają wyłącznie naturalne olejki eteryczne – żadnych syntetycznych substancji zapachowych lub olejków aromatycznych.

Każdy olejek eteryczny ma swój zapach i swoje przesłanie dla tego, kto go używa.
Syntetyczne substancje aromatyczne mogą wprawdzie roztaczać piękny zapach, ale nie mają dużo więcej do zaoferowania. Syntetyczny aromat nie będzie nigdy żywym zapachem.

Naturalny zapach zmienia się w zależności od czasu i osoby, która go nosi. Może mieć również różny charakter. Róża z Bułgarii nie pachnie tak samo jak róża z Turcji, ponieważ wyrosła w specyficznym miejscu, ziemi i klimacie.

Na smak wina wpływ ma region, z którego pochodzi – tak samo jest z zapachem wszystkich kwiatów, przypraw i ziół.

Historia
Olejki eteryczne to najstarsze i najsilniejsze znane substancje terapeutyczne. Używano je już przed kilkoma tysiącami lat, nie tylko do leczenia chorób, ale też jako perfumy, dodatki smakowe, kadzidła, do nacierania ciała, zabiegów higienicznych, rytuałów oczyszczających, kuracji czy balsamowania. Olejki eteryczne znane były w starożytności, używano je w Indiach, Arabii, Chinach, Egipcie. Wszystkie te kultury pozostawiły po sobie zapiski o „pachnących olejkach” – najczęściej przepisy na maści lub opisy sposobów destylacji.

Biblia wymienia takie olejki jak olibanum (kadzidło), mirra, olejek lotosowy czy olejek cedrowy. W Biblii i innych starożytnych księgach znaleźć można ponad 200 wzmianek o esencjach aromatycznych i maściach na bazie olejków aromatycznych.

Pierwotnie olejki eteryczne stosowane były jako kadzidła, dodatki do herbaty i olejki do masażu. Nowoczesna medycyna na nowo odkryła silne działanie olejków eterycznych pod koniec XIX wieku.

W 1910 r. francuski chemik dr. René-Maurice Gattefossé doznał poważnych poparzeń ręki na skutek wybuchu w laboratorium. Instynktownie zanurzył rękę w naczyniu, jak sądził wypełnionym wodą, Naczynie zawierało jednak czysty olejek lawendowy. Rany zagoiły się w przeciągu kilku dni a na skórze nie pozostały żadne ślady ani blizny po poparzeniach.

Olejki eteryczne powinny być zawsze rozcieńczone w tzw. oleju bazowym (olej migdałowy, oliwa z oliwek, olej osetowy, olej jojoba itp.). Stosowanie czystych olejków eterycznych na skórze może powodować podrażnienia i należy się tego wystrzegać.