Historia kosmetyków naturalnych – ciekawostki od starożytności po współczesność

wpis w: Varia | 0

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowych kosmetyków, mamy niepohamowaną chęć ich przetestowania. Reklamowane jako skuteczne, bezpieczne i trwałe, wzbudzają pożądanie u większości kobiet. Kosmetyki – dziś są nieodłączonym towarzyszem każdej z nas. Zabieramy je do pracy, do kina, a w domu z uwielbieniem oddajemy się ich używaniu i testowaniu. Ale czy wiemy jaka jest ich historia? Co umiemy powiedzieć o pierwszych kosmetykach naturalnych, które były używane przez starożytnych Egipcjan? To właśnie w czasach starożytnego Egiptu rozpoczyna się historia istnienia kosmetyków, które dziś należą do jednych z najchętniej kupowanych produktów na świecie. Kosmetyki naturalne zajmują tu szczególną pozycję, bo to właśnie od nich się wszystko zaczęło…

Kosmetyki w starożytności – Egipt

Jak się okazuje, najbardziej charakterystyczną cechą starożytnych kosmetyków do twarzy jest to, że używane były zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Skąd o tym wiemy? Informację tę zawdzięczamy archeologom, badającym dawne grobowce. Znaleziono w nich gliniane słoiki, wykorzystywane były jako pudełeczka na kosmetyki. Analizując ich ilość w grobowcach, ustalono że część z nich należała do pochowanych w nich kobiet, a część do mężczyzn. Wiek tych archeologicznych znalezisk datuje się na około 3000 rok p.n.e.


Mężczyźni – ochrona przed słońcem

Dlaczego starożytni Egipcjanie korzystali z kosmetyków? Czy nie mieli żadnych obaw przed malowaniem swojej twarzy oraz ciała? Wszyscy wiemy, że w Egipcie wiele ludzi było zmuszanych do ciężkiej, fizycznej pracy przy budowie piramid, pomników i pozostałych, monumentalnych budowli. Pracując w ostrym słońcu przez wiele godzin każdego dnia, Egipcjanie byli szczególnie narażeni na poparzenia skóry, które eliminowałyby ich z dalszej pracy. Aby zapewnić skórze odpowiednio stopień ochrony, oraz odbić promienie słońca, nacierali swoją skórę specjalnymi kremami i maziami. Ich dzisiejszymi odpowiednikami są balsamy i kremy do opalania z filtrem UV.

Kobiety – ładny wygląd, jasna cera

Podstawowym kosmetyki dla kobiet w Egipcie był kohl. Dziś można go porównać do klasycznego eyelinera. Kohl to kompozycja starannie dobranych ziół, wzbogacona o pierwiastek chemiczny zawierający antymon lub siarczek ołowiu, odpowiadający za pigmentację. Kohl (czytamy kajal), był powszechnie wykorzystywany przez mieszkańców Egiptu. Był to kosmetyk dedykowany dla kobiet, ale chętnie korzystali z niego również mężczyźni. Najpowszechniej stosowanym kolorem był zielony. Ze względu na obecność ziół i pierwiastków mineralnych, kohl pełnił również funkcję pielęgnacyjną.

ancient egypt female

Dziś niewiele osób zdecydowałoby się na używanie tego produktu. Dlaczego? Głównym tego powodem jest obecność w nim pierwiastka ołowiu. Obecnie chyba każda kobieta i każdy mężczyzna bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z toksycznych właściwości ołowiu. Niestety, ludzie w dawnych czasach nie mieli pojęcia o tym, że ich ulubione i bardzo drogie kosmetyki do makijażu w rzeczywistości prowadziły do zatrucia organizmu, a w konsekwencji do szybszej śmierci. To właśnie jeden z najbardziej fascynujących faktów, na temat starożytnych kosmetyków do oczu, będących śmiertelną pułapką.

Biała skóra

Ale to nie wszystko co wiemy na temat kosmetyków w starożytnym Egipcie. Archeolodzy znajdowali wiele innych „perełek”, które okazały się źródłem kompletnej wiedzy o dawnych zabiegach kosmetycznych i naturalnych minerałach, wykorzystywanych do pielęgnacji ciała i uzyskania ładniejszego wyglądu. W pewnej relikwii odnaleziono bowiem białą, sproszkowaną kredę. Na podstawie czasochłonnej analizy rysunków ze ścian, wysnuto przypuszczenia że była wykorzystywana do uzyskania jaśniejszej skóry. Z jakiego powodu Egipcjanki tak bardzo chciały mieć jasną skórę? Powód jest prosty.

Ciemna skóra

Ciemna skóra była wówczas symbolem najniższej i najbiedniejszej klasy społecznej – robotników fizycznych. Osoby spędzające cały dzień na pracy w promieniach słońca, mimowolnie nabierały ciemniejszego odcienia skóry. Wyższa i bogatsza klasa chcąc się od nich odróżnić, stosowała zróżnicowane zabiegi. Jednym z nich było nacieranie skóry sproszkowaną kredą. Dzięki temu wyglądała ona na jaśniejszą. Zabieg ten był również wykorzystywany przez Greków.

Moda na bielszy odcień skóry trwała aż do połowy XIX wieku. W tym czasie większość kobiet i niektórzy mężczyźni był gotowi zrobić niemal wszystko, aby tylko ich twarz stała się bledsza. U podstaw takiego zachowania leżało przekonanie, że białą skóra jest oznaką arystokracji, która nigdy nie musiała być zbrukana pracą fizyczną – głównym powodem mocniejszej opalenizny u większości osób. Jednym ze sposobów, poza nacieraniem się kredą, aby taki efekt uzyskać, było upuszczanie sobie krwi, aż do momentu aż skóra stawała się blada. Jest to kolejnym dowodem na to, że chęć uzyskania ładnego i modnego wyglądu bardzo często prowadzi niebezpiecznymi dla zdrowia i życia drogami.

Czy dzisiaj jesteśmy wiele mądrzejsi od naszych przodków ? Obserwując wciąż rosnącą w krajach rozwiniętych tendencję do wstrzykiwania sobie pod skórę rozmaitych substancji lub szaleńczy pęd do powiększania i ulepszania ciała za pomocą implantów lub usuwania tego, co się uważa za niepożądane, pozwala nam nie tylko przypuszczać, że w kwestii urodowej mądrości nie tylko nie poczyniliśmy wielkich postępów, ale wręcz cofnęliśmy się w rozwoju.

Wracając do starożytnych…..

Miękkość skóry dzięki naturalnym olejkom

Nie można pominąć bardzo ważnej rzeczy, na którą Egipcjanie zwracali dużą uwagę. Miękka i zadbana skóra. W celu uzyskania takiej, wykorzystywane były naturalne olejki z owoców i roślin. Pełniły one nie tylko funkcje pielęgnacyjne, ale również zapachowe. Zawarte w nich minerały i witaminy sprawiały, że skóra zyskiwała tak bardzo potrzebne nawilżanie i stawała się elastyczna.

cosmetic oils


Jeśli spojrzymy na historię kosmetyków naturalnych, okazuje się że ich prekursorami byli Egipcjanie. Kobiety z wyższych klas stosowały wymyślne kompozycje kosmetyków, wykonywanych z tłuszczu zwierzęcego, aromatycznych olejków i minerałów. Nie brakowało także innych, przedziwnych dodatków, takich jak zmiażdżone pancerze chrząszczy. Zawarty w skorupie barwnik wykorzystywany był jako cień do powiek. Warto zaznaczyć, że wynalazcami takich kosmetyków jak henna są właśnie Egipcjanie. To Egipcjanie jako pierwsi tak mocno rozwinęli sztukę wyrobu naturalnych kosmetyków, wykorzystując do tego trudno osiągalne składniki – aromatyczne zioła, przyprawy, a nawet żywicę.

Ciekawostki

Kohl występował w dziesiątkach różnych odmian. Miejsce, w którym został wyprodukowany, w dużej mierze narzucało składniki. Ze względu na jałowość większych obszarów Egiptu, głównymi składnikami był ołów, sadza, spalone migdały, miedź, a także trujący arsen.

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że makijaż oczu może chronić ich przed złymi duchami. Ale to nie wszystko. Sądzono również że poprawia wzrok. To wyjaśnia, dlaczego nawet najubożsi mieszkańcy starożytnego Egiptu stosowali cienie do powiek.

Mieszkańcy Persji również wnieśli swój olbrzymi wkład do historii naturalnych kosmetyków. Jeden z najstarszych perskich kosmetologów był lekarzem. Nazywał się Abu-Kasim al-Zahrawi, bardziej znany jako Abulcasis. Urodził się w 936 r n.e, a zmarł 77 lat później. Będąc w sile wieku, napisał encyklopedię medyczną o nazwie Al-Tasrif. W tej 30-tomowej encyklopedii, poświęcił całą 19 część kosmetykom. Zgodnie z filozofią Abulcasisa, kosmetyki i kosmetologia są gałęzią medycyny, stąd nazwa „medycyna piękności”.

Grecja, Rzym – uwielbienie czystości

To co można powiedzieć o Grekach i Rzymianach, to że na pewno kochali czystość. Dobrze wszystkim znane rzymskie termy to tylko jeden z przykładów niebywałej w tamtych czasach dbałości o higienę. Grekom i Rzymianom należy również przypisać wynalezienie zabiegów kosmetycznych, polegających na usuwaniu martwego naskórka. Dziś nazywamy to peelingiem. Dawniej, nacierano skórę oliwą, a następnie wcierano w nią drobny piasek. Z niewielkimi modyfikacjami, metoda ta przetrwała aż do dziś.

greek female

Mleko – dar niebios na ziemi

Kobiety z Grecji i Rzymu w dalszym ciągu kontynuowały miłość do białej skóry. Ich zabiegi stawały się jednak znacznie bardziej subtelne. Warto tutaj wyróżnić kąpiele w mleku, czy stosowanie kosmetyków i zabiegów na bazie mleka koziego. Dziś również uznaje się mleczne kąpiele jako jedne z najbardziej dobroczynnych zabiegów dla skóry.

greek woman

Ciekawostka

Prawdopodobnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale nawet dziś wykonywana maseczka z chleba i mleka została opracowana przez pożądające piękna i zdrowia Greczynki i Rzymianki. Siły i skuteczności tego zabiegu dowodzi fakt, że pomimo tylu wieków, w dalszym ciągu przetrwał i nadal jest chętnie stosowany.

Aztekowie – kultura plemienna i szacunek do kakao

Aztekowie mieszkali na terenie dzisiejsze Meksyku w Ameryce Północnej. Była to indiańska kultura plemienna, doskonaląca się nie tylko w projektowaniu okazały budowli, ale również doskonaląca się w walce wręcz, a w końcu dbając o swojego ducha, zdrowie i ciało.

W kulturze Azteków można wyróżnić kilka popularnych i bardzo charakterystycznych elementów. Kakao, złoto i tatuaże. Kakao, a dokładniej ziarna kakaowca wykorzystywane były do zaparzania napojów. Myliłby się jednak ten, kto sądzi że smakowały one jak dzisiejsza gorąca czekolada. Były gorzkie i mocne, a ich picie byłą częścią rytualnych i religijnych obrzędów. Ziarna kakao były także wykorzystywane do produkcji maseczek na twarz. Kakao odgrywało niesamowicie ważną rolę w kulturze Azteków i Inków. Roślina była postrzegana jako dar bogów i przypisywano jej wyjątkowe możliwości. Aztekowie byli przekonani że kakao zapewnia im siłę, odwagę i wytrzymałość. Każda z tych cech była niezwykle potrzebna w owych czasach.

aztec cosmetics

Kakao

Dziś również kakao jest ważnym źródłem witamin i jednym z najczęściej wykorzystywanych składników kosmetyków. Ziarna kakao są bogate w flawonoidy i witaminy A, E i B. Regularne spożywanie kakao w postaci słabo przetworzonej ma niezwykle korzystny wpływ na zdrowie, jak i nasze samopoczucie. Maseczki z kakao pozwalają odzyskać skórze dawną jędrność, a także zatrzymują w niej wilgoć. Skóra staje się bardziej elastyczna, a zmarszczki wygładzone. Odpowiednia zawartość wilgoci w głębszych partiach skóry chroni ją przed wysuszaniem i podrażnieniami.

Każda z dawnych kultur i cywilizacja wniosła coś cennego do historii naturalnych kosmetyków. Najwięcej na tym możemy skorzystać my – mieszkańcy świata XXI wieku. Mając do swojej dyspozycji olbrzymi wybór naturalnych produktów i zabiegów kosmetycznych, błędem byłoby nie korzystanie z nich. Narastająca niechęć do kosmetyków syntetycznych sprawiaj, że coraz większa liczba kobiet i mężczyzn przekonuje się do kupna kosmetyków naturalnych, hypoalergicznych, trwałych i bardzo bezpiecznych.