Jakie kosmetyki stosować na atopowe zapalenie skóry (egzema atopowa)

-        Atopowe zapalenie skóry (egzema atopowa) – jakie kosmetyki stosować.

 

atopowe zapalenie skóry egzema atopowa
atopowe zapalenie skóry egzema atopowa

Egzema to bardzo uciążliwa choroba, której objawy mogą być widoczne przez bardzo długi czas. Leczenie atopowego zapalenia skóry jest mocno rozłożone w czasie i obejmuje konieczność przestrzegania dużej liczby zaleceń i wytycznych.

 

Nie drapać się

Przede wszystkim nadrzędną zasadą w leczeniu egzemy jest niedrapanie się. Może to być bardzo trudne do zrealizowania, ale trzeba pamiętać o tym, że każdy rozdrapany wyprysk uwalnia kolejną liczbę bakterii, które szybko zainfekują pozostałe miejsca na ciele.

 

Jakie kosmetyki stosować?

Przede wszystkim podstawowym kosmetykiem używanym podczas egzemy będzie dobry balsam. Balsam naturalny jest najlepszym wyborem, oparty na ekologicznych składnikach, pozbawiony drażniących składników chemicznych. Pomoże on skórze przyspieszyć proces gojenia, a także złagodzi uczucie świądu, sprawiając że zapalenie będzie dla nas mniej dokuczliwe. Wybierając balsam, najlepiej decydować się na ten, który jest nawilżający i przeznaczony dla skóry wrażliwej. Uważaj na to aby nie wybierać produktów zawierających alkohol. Prowadzi on do wysuszania skóry, czyli dokładnie tego, co jest jedną z przyczyn egzemy.

 

Perfumy

Cierpiąc na egzemę, należy pożegnać się z perfumami. Wszystkie zapachy mogą powodować reakcje alergiczne, w tym zaczerwienienia skóry i świąd. Należy to uczynić nawet wtedy, jeśli wcześniej nasze perfumy i wody kolońskie nie powodowały u nas żadnych skutków ubocznych.

 

Naturalne kosmetyki

Bezpieczne dla skóry są naturalne kosmetyki, które mogą być dodawane do wody w trakcie kąpieli. Szczególnie polecane są ekologiczne olejki, bez parafiny oraz sztucznych konserwantów. Bardzo pomocne jest również zażywanie wybranych zdrowych składników spożywczych, takich jak oleje z nasion lnu, wiesiołka, a także spożywanie kapsułek oleju z ogórecznika. Wszystkie one pomagają złagodzić swędzenie i redukują czerwone płaty skórne egzemy.

 

Pranie odzieży

Ostatnia porada dotyczy zastąpienia dawnych płynów i proszków do prania łagodniejszymi detergentami. Jeżeli do tej pory stosowałaś ładnie pachnący płyn do płukania, również powinnaś z niego zrezygnować. Wszystkie dodatki aromatyzujące mają bardzo duży potencjał do wywoływania kolejnych reakcji alergicznych.

 

Przeczytaj także:

Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry – spis tematów