Jak zapobiegać i leczyć atopowe zapalenie skóry (egzema atopowa)

wpis w: Varia | 0

-        Atopowe zapalenie skóry (egzema atopowa) – jak leczyć i zapobiegać

atopowe zapalenie skóry egzema atopowa
atopowe zapalenie skóry egzema atopowa

Istnieje wiele teorii na temat przyczyn powstawania atopowego zapalenia skóry. Uważa się, że niektóre osoby mają genetyczną skłonność do rozwoju tej choroby. Badacze odkryli, że atopowe zapalenie skóry częściej występuje u bliźniaków, czy innych członków rodziny. Jednak podstawowym warunkiem do wyzwolenia tej choroby, jest kontakt z alergenem. Pozostałe czynniki, które również odpowiadają za atopowe zapalenie skóry to osłabiony układ odpornościowy, a także stres i zmęczenie.

Zapobieganie

Atopowe zapalenie skóry jest najczęściej spotykane u dzieci z alergią pokarmową. Najczęstszymi alergenami są orzeszki ziemne, skorupiaki, ryby, mleko, pszenica, soja, kukurydza i jajka. U niektórych osób atopowe zapalenie skóry pojawia się po spożyciu żywności zawierających histaminy. Pokarmy bogate w histaminę to sery, wędliny, pomidory, szpinak i bakłażany. Ryby i skorupiaki również mogą zawierać histaminę.

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega na odkryciu, co wyzwala reakcje alergiczne, a następnie unikaniu tych czynników. Zauważono, że dzieci, które są dłużej karmione piersią, w znacznie mniejszym stopniu są narażone na atopowe zapalenie skóry. Unikanie wymienionej powyżej żywności również może być pomocne.

Walka z kurzem

Utrzymanie środowiska wolnego od kurzu i zwierzęcej sierści może również być konieczne, jeśli chcemy zwalczyć tę przykrą dolegliwość. Zamienienie nieprzyjemnie pachnących i drażniących skórę środków czyszczących i detergentów na delikatniejsze, może się okazać jedną z kluczowych dróg do pozbycia się problemu. Należy również unikać skrajnych temperatur. Zarówno nadmierne ciepło i zimno może powodować pęknięcia stanów zapalnych.

Leczenie

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Kąpiele w letniej wodzie (nie zimnej i gorącej), a także stosowanie tuż po nich balsamów, zatrzymujących wilgoć w głębszych partiach skóry. Balsam powinien być nakładany obficie i nie można zaprzestać jego stosowania po pojawieniu się pierwszych oznak poprawy.

Przeczytaj także:

Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry – spis tematów